Kościół Bożego Ciała w Głogowie


Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, zlokalizowany w urokliwej części Głogowa, jest obiektem późnobarokowym, który zachwyca swoją architekturą. Usytuowany w sercu głogowskiej starówki, blisko ratusza, ten zabytkowy kościół stanowi ważny punkt na mapie kulturowej miasta.

Jego imponujące detale oraz historyczne znaczenie przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, zainteresowanych pięknem polskiej architektury sakralnej.

Historia

W najstarszej wzmiance o tej niezwykłej świątyni można znaleźć informacje, które sięgają roku 1403. Wówczas była to jedynie niewielka kaplica, nie mająca większego znaczenia. Zaledwie dwadzieścia lat później, w 1420 roku, obiekt przeszedł rozbudowę, która pozwoliła mu pełnić funkcję kaplicy zamkowej. Następne znaczące wydarzenie miało miejsce w roku 1666, kiedy to rozpoczęto budowę kolegium Jezuitów. Pomiędzy 1696 a 1702 rokiem powstał tutaj nowy kościół, zrealizowany według wizji włoskiego architekta Giulio Simonettiego.

Po tragicznym pożarze w 1711 roku, który zniszczył część budowli, odbudową zajął się wybitny wrocławski budowniczy J.B. Peintner. Ostateczny wygląd architektoniczny świątyni zyskał dopiero mniej więcej w 1730 roku, gdy A. Karinger ukończył niezwykle efektowną fasadę. W latach 1795–1797 miała miejsce kolejna restauracja, prowadzona przez architekta Aloysa Molinariego, podczas której część fresków została namalowana przez E.T.A. Hoffmanna, znanego nie tylko jako pisarza, ale również jako muzyka i malarza, który w tym czasie odbywał praktykę w sądzie głogowskim. Dzięki jego fantastycznemu opowiadaniu pt. „Die Jesuitenkirche in G.” z około 1817 roku, kościół i miasto Głogów zdobyły uznanie w literaturze.

Okres II wojny światowej

W wyniku bombardowania w 1945 roku, dach i hełmy obu wież świątyni zostały całkowicie zniszczone. Proces odbudowy odbywał się etapami po zakończeniu działań wojennych. Niestety, niewiele z oryginalnego wystroju wnętrza przetrwało do naszych czasów. Ołtarz oraz organy, które dziś zdobią kościół, pochodzą z protestanckiego obiektu kultu znajdującego się w Kożuchowie. Hełmy wież, które istniały przedwojennie, również nie zachowały się. Z kolei zniszczone kolegium uratowały jedynie masywne mury skrzydła, które stanowiło przedłużenie korpusu kościoła. Na ścianie starego klasztoru umieszczono pod koniec XIX wieku portal z kamienicy przy Rynku 26, stworzony przez Johannesa Pola, artystę z Głogowa, który po 1945 roku uległ znacznemu zniszczeniu.

Remont w XXI wieku

W połowie 2018 roku rozpoczęto prace budowlane mające na celu wzmocnienie wież kościoła w przededniu osadzenia brakujących hełmów. Abstrahując od adaptacji, zrealizowano także wzmocnienie ścian i stropów, a także zamontowano nowe schody. 21 grudnia 2019 roku, po ponad siedemdziesięcioletniej przerwie, wieże kościoła odzyskały swoje dawne oblicze – na ich szczytach umieszczono brakujące elementy hełmów. Każdy hełm zbudowany jest z betonowej oraz stalowej części, pokrytej miedzianą blachą. Na samym końcu hełmu umieszczona jest kula oplatana przez węża, a powyżej widnieją kielich, symbolizujący eucharystię, oraz krzyż.

Dolne, betonowe części hełmu na wieży południowej zainstalowano w październiku 2018 roku, z kolei hełmy na wieży północnej osadzono w lipcu 2019 roku. Metalowe komponenty wieży zostały wykonane ze stali nierdzewnej i dodatkowo pokryte złotem w Rosji, w odległości 150 km od Moskwy. Ich łączna waga wynosi prawie 2 tony, a uzupełniające betonowe elementy ważyły 33 tony. Każdy z hełmów osiąga wysokość 15 metrów.

Obecnie, Kościół Bożego Ciała ma 50 metrów wysokości, podczas gdy przed zamontowaniem hełmów mierzył jedynie 35 m. Wieża północna zostanie przekształcona w punkt widokowy, który stanie się dostępny dla zwiedzających.

Przypisy

  1. 21.12.2019 r., Hełmy już na wieżach naszego kościoła.

Oceń: Kościół Bożego Ciała w Głogowie

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:21