Fosa miejska w Głogowie


Fosa miejska w Głogowie, będąca niezwykle interesującym elementem historycznym, stanowi integralną część miejskich fortyfikacji. Powstała w XVII wieku, w czasie wyniszczającej wojny trzydziestoletniej, kiedy to podjęto decyzję o przekształceniu Głogowa w twierdzę.

Ta imponująca struktura, w postaci suchego rowu, jest świadectwem ówczesnych strategii obronnych oraz rozwoju architektury wojskowej. Jej istota tkwi w obronie miasta, co czyni ją kluczowym obiektem historycznym w kontekście dziejów Głogowa.

Historia

W XVII wieku miasto zostało otoczone bastionowymi fortyfikacjami, które zawierały 11 bastionów, fosa oraz mury ziemne. Do dnia dzisiejszego zachował się fragment suchej fosy, w towarzystwie dwóch bastionów noszących nazwy „Sebastian” oraz „Leopold”. Można łatwo dotrzeć do jej wnętrza, wchodząc od ul. Szkolnej oraz ul. Rzeźniczej, przy których znajdują się schodki w pobliżu targowiska.

Obecnie fosa ma charakter rekreacyjno-spacerowy. Po rozebraniu fortyfikacji na początku XX wieku postanowiono zachować istniejący fragment, przekształcając go w przestrzeń publiczną, w tym rozarium, które obejmuje około 2000 krzaków róż. Dodatkowo, stworzono liczne nasadzenia egzotycznych i ozdobnych drzew, które obecnie wchodzą w skład przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.

Twierdza w Głogowie była niejednokrotnie przebudowywana oraz modernizowana. Co pewien czas wzbogacano ją o nowe elementy fortyfikacyjne, co skutkowało obecnością w fosie takich obiektów jak kazamata, tunele kontrminowe, poterny oraz zachowany fragment podziemnego bloku koszarowego, usytuowanego u wylotu fosy przy ul. Szkolnej.

Warto także zaznaczyć, że 18 grudnia 1963 roku obwarowania miejskie zostały wpisane do rejestru zabytków pod numerem A/2643/668. Dodatkowo w 2013 roku zainstalowana została iluminacja fosy, a w 2016 roku przeprowadzone zostało odwodnienie tego miejsca.

Przypisy

  1. Fosa wyszła z ciemności • Głogowskie Informacje & Wydarzenia • GŁOGÓW jest tutaj - już nie szukaj! Głogów Info, TutajGLOGOW.pl, 30.11.2020 r. [dostęp 26.07.2020 r.]
  2. Głogów - System Informacji o Terenie [online], sit.glogow.pl [dostęp 26.07.2020 r.]
  3. a b GŁOGÓW. Fosa Miejska czeka na pomoc (WIDEO, FOTO) [online], RegionFAN.pl, 04.08.2016 r. [dostęp 26.07.2020 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Twierdze":

Turm Reduit | Twierdza Głogów | Fort Gwiaździsty | Fort Luneta w Głogowie

Oceń: Fosa miejska w Głogowie

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:23