Osiedle Krzepów w Głogowie jest dynamicznie rozwijającą się dzielnicą mieszkalną, która funkcjonuje na tym terenie od 1984 roku. Początkowo pełniła funkcję przedmieścia, jednak z czasem zyskała na znaczeniu, stając się integralną częścią Głogowa.
Krzepów charakteryzuje się przede wszystkim zabudową jednorodzinną, co tworzy kameralną atmosferę i sprzyja sąsiedzkim relacjom. W sercu osiedla znajduje się stacja kolejowa, która stanowi ważny punkt komunikacyjny dla mieszkańców, umożliwiając wygodny dostęp do innych części miasta oraz pobliskich lokalizacji.
W przyszłości planowana jest również budowa Trasy Obwodowej, która ma mieć węzeł przy ul. Rudnowskiej. Ta inwestycja znacząco wpłynie na ulepszenie komunikacji w regionie oraz przyczyni się do dalszego rozwoju osiedla.
Nazwa
W historycznym dokumencie Księgi uposażeń biskupstwa wrocławskiego, znanym jako Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, który został sporządzony w okresie biskupa Henryka z Wierzbna pomiędzy latami 1295 a 1305, miejscowość ta została zapisana w zlatynizowanej formie jako Crzepowo.
Historia
W wyniku katastrofalnych zniszczeń, które dotknęły Głogów po oblężeniu w 1945 roku, miasto nie miało wystarczającej liczby budynków, aby pełnić swoje funkcje administracyjne. Dlatego też, od 28 maja 1945, w miejscowości Krzepów ulokowano Zarząd Miejski, korzystający z lokalu w gospodarstwie nr 35.
Pierwszym burmistrzem, który objął stanowisko po zakończeniu II wojny światowej, był Eugeniusz Hoinka. Jego kadencja przypadła na czas odbudowy i reorganizacji życia społeczno-politycznego w regionie.
W okresie od 1954 do 1964 roku, wieś Krzepów przynależała do gromady Nosocice. Po zniesieniu tej gromady z uwagi na przeniesienie siedziby, Krzepów stał się siedzibą władz nowo utworzonej gromady, co wzmocniło jego rolę administracyjną w regionie.
Zabytki
W miejscowości Krzepów istnieje interesujący obiekt, który został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.
- kościół ewangelicki, obecnie pełniący funkcję rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, zlokalizowany przy ulicy Kościelnej 1, zbudowany w latach 1910-1911,
Granice osiedla
Granice osiedla Krzepów są dokładnie określone przez sąsiednie miejscowości oraz gminy. Na północy graniczy z Nosocicami, a także z Piastami Śląskimi. Na południu i wschodzie przylega do terenu Gminy Głogów, co sprawia, że jest silnie związane z tą okolicą. Na zachodzie sąsiaduje z miejscowością Górkowo, co również definiuje jego granice.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 18. [dostęp 05.09.2012 r.]
- Hieronim Szczegóła, Początki władzy ludowej w powiecie głogowskim, w: Zeszyty Lubuskie, nr 6/1969, Lubuskie Towarzystwo Kultury, Zielona Góra, 1969, s.76
- H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
- Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
- Dz.U. z 1984 r. nr 14, poz. 64
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Matejki (Głogów) | Nadodrze (Głogów) | Osiedle Piastów Śląskich (Głogów) | Nosocice | Żukowice (Głogów) | Żarków (Głogów) | Górkowo (Głogów) | Kopernik (Głogów) | Chrobry (Głogów) | Fabryczna (Głogów) | Osiedle Kościuszki (Głogów) | Hutnik (Głogów)Oceń: Krzepów