Pomnik Dzieci Głogowskich w Głogowie


Pomnik Dzieci Głogowskich, usytuowany na placu Jana Pawła II, jest jednym z najważniejszych symboli Głogowa. Znajduje się on w bliskim sąsiedztwie Zamku Książąt Głogowskich, a jego front zwrócony jest w stronę ulicy Brama Brzostowska. To właśnie ta monumentalna konstrukcja zyskała miano największego oraz najbardziej rozpoznawalnego pomnika na terenie miasta.

Inicjatywa stworzenia tego pomnika zrodziła się w 1966 roku z rąk Głogowskiego Towarzystwa Kultury, jako część obchodów tysiąclecia istnienia państwa polskiego. Pomnik ten został sfinansowany dzięki funduszom złożonym przez społeczność lokalną, co czyni go nie tylko dziełem sztuki, ale również świadectwem wspólnotowego zaangażowania mieszkańców Głogowa w upamiętnienie swoich dzieci.

Historia

„Zorganizowanie konkursu na projekt pomnika było inicjatywą Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Męczeństwa Dzieci Polskich. W wyniku przeglądu 30 propozycji, wybrano projekt bułgarskiego rzeźbiarza Dymitra Petrova Vaceva, którego dzieło zostało wykonane z jasnoszarego granitu.

Umowa na realizację pomnika została podpisana 16 stycznia 1978 roku, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 1 września 1979 roku. Dzień ten był szczególny, ponieważ obchodzono 40-lecie wybuchu II wojny światowej oraz 870. rocznicę obrony Głogowa w czasie konfliktu polsko-niemieckiego.

Pomnik przywołuje pamięć o wydarzeniach związanych z obroną Głogowa w 1109 roku, kiedy to król niemiecki Henryk V Salicki nakazał przywiązywanie zakładników, w tym dzieci mieszkańców grodziska, do machin oblężniczych. Pomimo tych okrutnych działań, obrońcy Głogowa nie ulegli i opierali się najeźdźcom, bogato opłacając swoją determinację życiem swoich bliskich.

Opis

Pomnik Dzieci Głogowskich składa się z czterech kluczowych elementów, które zostały umieszczone na solidnym podeście z granitowych płyt. Najbardziej wyrazista część konstrukcji, pochylona ku dołowi, przedstawia ramię machiny oblężniczej, do której są przywiązane wyrzeźbione postacie dzieci pragnących uwolnienia. Ich twarze odwzorowują cierpienie, poświęcenie oraz niewinność, natomiast ciała dzieci zwrócone są w różne strony, co symbolizuje ich wewnętrzne pragnienie wolności.

Na szczycie głównej części pomnika znajduje się wizerunek orła śląskiego, dodający całości monumentalnego charakteru. Z prawej strony umieszczona jest pamiątkowa płyta o wymiarach 2,88 × 3,5 m, na której znajduje się fragment kroniki Galla Anonima, przedstawiony zarówno w języku polskim, jak i łacinie:

LEPIEJ / BĘDZIE / I ZASZCZYTNIEJ / JEŚLI / ZARÓWNO / MIESZCZANIE / JAK ZAKŁADNICY / ZGINĄ OD MIECZA / ZA OJCZYZNĘ / NIŻ GDYBY / KUPUJĄC / ZHAŃBIONY / ŻYWOT ZA CENĘ / PODDANIA GRODU / MIELI SŁUŻYĆ / OBCYM.ESSE / MELIUSBET / HONESTIUS / ET CIVES / ET OBSIDES / GLADIO / PRO PATRIA / MORITUROS / QUAM FACTA / DEDITIONE VITAM / INHONESTAM / REDIMENTES / ALIENIS / GENTIBUS / SERVITUROS.

Po lewej stronie odnajdujemy granitowy znicz, ozdobiony napisem: „DZIECIOM GŁOGOWA 1109”. Czwartym kluczowym elementem jest podpórka pod wieńce, usytuowana za płytą z napisem. Cała struktura pomnika Dzieci Głogowskich pełni ważną rolę jako miejsce składania wieńców podczas różnych uroczystości rocznicowych i patriotycznych.


Oceń: Pomnik Dzieci Głogowskich w Głogowie

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:17