Most Tolerancji to niezwykła konstrukcja, która stanowi istotny punkt komunikacyjny w Głogowie, mieście położonym w województwie dolnośląskim. Ten most, usytuowany na Odrze, łączy ulicę Bramę Brzostowską, przebiegającą między malowniczym Starym Miastem a Zamkiem Książąt Głogowskich, z ulicą Kamienną Drogą na Ostrowie Tumskim.
Most Tolerancji zyskał swoją obecną nazwę w roku 2005, co sygnalizuje jego nową, świeżą tożsamość. Warto dodać, że przed nadaniem oficjalnego miana, obiekt ten funkcjonował w lokalnym vernacularze jako Różowy Most, co przyciągało uwagę i sprzyjało jego rozpoznawalności w regionie.
Rola Mostu Tolerancji jako kluczowego łącza w mieście podkreśla znaczenie tego miejsca zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Jego historia oraz kontekst lokalny nadają mu unikalny charakter, który zasługuje na szczegółowe poznanie.
Historia
Do roku 1916 w obrębie dzisiejszego Mostu Tolerancji znajdował się drewniany most zwodzony, który pełnił swoje funkcje przez wiele lat. W 1917 roku nastąpiła istotna zmiana, gdy oddano do użytku stalowy Most Hindenburga (Hindenburgbrücke). Niestety, konstrukcja ta nie przetrwała próby czasu i została zniszczona podczas II wojny światowej w 1945 roku.
Po zakończeniu konfliktu, w drugiej połowie lat 40., most został odbudowany. Zachował on stalowo-szary kolor, przez co stał się częścią krajobrazu Głogowa. W końcu lat 90. jego wygląd uległ zmianie, dzięki pomysłowi Andrzeja Leszka Szczypienia, który zaproponował lokalnej telewizji TV Głogów zorganizowanie plebiscytu na nowy kolor mostu. Skonstruował pięć projektów kolorystycznych, z których każdy zakładał trzy różne odcienie.
Wśród propozycji znalazły się: wrzosowo-różowy (koncepcja córki Nataszy), żółty, niebieski, czerwony oraz zielony, wszystkie w trzech odcieniach zaprezentowanych przez głogowskiego artystę Zygmunta Stachurę. Ostatecznie, po przeprowadzonym głosowaniu w lokalnej telewizji TV Głogów, mieszkańcy Głogowa wybrali wrzosowo-różowy kolor. Zarząd Miasta Głogowa zaakceptował finalnie dwa odcienie tego koloru, które obecnie zdobią most.
Figura Jana Nepomucena
Na moście Tolerancji, 13 kwietnia 2003 roku, na wniosek członków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz Bractwa św. Jana Nepomucena, zrealizowano odsłonięcie nowej figury tego świętego. Oryginalne dzieło, które wykonał Dariusz Maściuch, zostało stworzone z piaskowca, który zyskał nowoczesne akcenty, takie jak stalowa głowa, guziki i krzyż.
Figura została umieszczona na 1,5 metrowym postumencie, w którym złożono stalową tubę zawierającą dokumenty z epoki. W tym samym miejscu, aż do 1945 roku, stała figura św. Jana Nepomucena z 1705 roku, która niestety zniknęła w wyniku nieznanych okoliczności. Istniały przypuszczenia, jakoby została ona strącona do rzeki Odry.
Aby odnaleźć ślad zagubionej figury, 8 września 2001 roku zorganizowano nurkowanie, podczas którego podejmowano intensywne poszukiwania w nurcie rzeki. Ostatecznie, udało się zlokalizować postument, jednak nie było możliwości wydobycia go na powierzchnię. Ponadto, dalsze nieudane poszukiwania miały miejsce w 2014 roku.
Przypisy
- O figurach św. Jana Nepomucena na Moście Tolerancji [online], myglogow, 12.10.2019 r. [dostęp 22.07.2020 r.]
- Most Tolerancji obchodzi setne urodziny. I zyskuje uznanie Dolnoślązaków [online], TutajGLOGOW.pl | Głogowskie Informacje & Wydarzenia, 01.06.2017 r. [dostęp 22.07.2020 r.]
- Te miejsca zniknęły z map Dolnego Śląska bezpowrotnie. Pomniki, knajpy, parki...
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":
Lądowisko Głogów-Szpital | Plac Konstytucji 3 Maja w GłogowieOceń: Most Tolerancji