Huta Miedzi „Głogów”


Huta Miedzi „Głogów” to imponujący zakład metalurgiczny, który znajduje się w malowniczym mieście Głogów.

Specjalizuje się w przetwarzaniu i wytwarzaniu miedzi, co czyni ją istotnym punktem na mapie przemysłu hutniczego w Polsce.

Historia

Historia budowy Huty Miedzi „Głogów” rozpoczęła się w 1967 roku, kiedy to zdecydowano o powstaniu zakładu o wydajności 80 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Już w następnym roku podjęto klasyfikację rozwoju huty, co zaowocowało zwiększeniem możliwości produkcyjnych do 160 tysięcy ton, osiągniętej w 1974 roku. W lipcu 1971 roku, Huta Miedzi „Głogów I”, która została wyposażona w tradycyjne piece szybowe, oficjalnie rozpoczęła swoją działalność.

W 2014 roku przy Hucie Miedzi „Głogów I” rozpoczęto ogromne przygotowania związane z modernizacją technologii, polegające na przejściu z pieców szybowych na nowoczesną technologię pieca zawiesinowego. W kwietniu 2015 roku piec szybowy nr 1 został poddany likwidacji, aby umożliwić wprowadzenie nowych rozwiązań. Latem 2016 roku zatrzymano dwa pozostałe piece szybowe nr 2 i nr 3, kończąc tym samym erę produkcji miedzi w wyspecjalizowanej technologii w Hucie „Głogów I”. W październiku 2016 roku uruchomiono największą na światową skalę instalację pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego, co zapoczątkowało nową erę w produkcji hutniczej miedzi.

W 1974 roku w Żukowicach, które znajdują się nieopodal Głogowa, zainaugurowano budowę drugiej części huty – Huty Miedzi „Głogów II”, zdolnej produkować 150 tysięcy ton miedzi rocznie. Uroczyste otwarcie miało miejsce 9 stycznia 1978 roku, a w HM „Głogów II” zastosowano nowoczesną jednostadialną technologię wytopu miedzi w piecu zawiesinowym, co stanowiło pionierskie podejście na skalę światową.

Huta „Głogów” nieustannie się rozwijała. Obok głównych ciągów produkcyjnych powstały wydziały zajmujące się zagospodarowaniem metali i związków towarzyszących miedzi, w tym:

  • dwie fabryki kwasu siarkowego, które konwertują gazy konwertorowe na kwas siarkowy,
  • wydział ołowiu, przetwarzający surowce ołowionośne na ołów surowy,
  • wydział metali towarzyszących z oddziałami: arsenianu sodu, szlamów anodowych oraz oczyszczania elektrolitu.

W latach 1990–1993 zbudowano również wydział metali szlachetnych, który zajmował się odzyskiwaniem srebra, złota i innych cennych metali z szlamów anodowych powstałych podczas elektrorafinacji miedzi. W kolejnych latach, tj. 2000–2001, przeprowadzono całkowitą modernizację istniejącego od 1973 roku wydziału ołowiu, osiągając zdolność produkcyjną na poziomie 22 tysięcy ton ołowiu surowego rocznie.

Wracając do Huty Miedzi „Głogów I”, prace mające na celu zmianę technologii rozpoczęły się w 2014 roku, a ich efektem było wygaszenie pieców szybowych i uruchomienie nowej technologii. Pierwszy spust miedzi z nowoczesnego pieca zawiesinowego miał miejsce 16 października 2016 roku. Nowoczesna linia produkcyjna oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 20 stycznia 2017 roku, a w uroczystości brał udział Andrzej Duda.

Produkty

Wśród głównych produktów Huty Miedzi „Głogów” wyróżniają się następujące pozycje:

  • Miedź elektrolitycznie rafinowana, charakteryzująca się czystością na poziomie 99,99%, produkowana w postaci katod o wadze około 100 kg. Ta jakość jest potwierdzona markami: HMG-S dla huty „Głogów I” oraz HMG-B dla huty „Głogów II”, które są zarejestrowane na Londyńskiej Giełdzie Metali w klasie „A”,
  • Srebro o czystości 99,99%, które wytwarzane jest w formie sztabek oraz granulatu. Głogowskie srebro posiada dwa ważne certyfikaty: od 17 marca 1995 roku certyfikat „Good Delivery” na London Bullion Market Association oraz od 26 lipca 2006 roku certyfikat „Good Delivery” na Dubai Multi Commodities Centre. Srebro produkowane przez KGHM jest uznawane w transakcjach bankowych. Produkt w postaci granulatu znajduje zastosowanie przede wszystkim w wysokospecjalistycznym przemyśle fotograficznym i elektronicznym. W drugiej dekadzie XXI wieku uzyskuje się około 1200 ton srebra rocznie,
  • W lubińskiej rudzie miedzi dość często występują domieszki złota, platyny, palladu i selenu, które są wydobywane podczas procesu w hucie. Wartość produkcji złota w Hucie Miedzi „Głogów” w 2015 roku wyniosła 2,7 tony, w 2016 roku 3,54 tony, a w 2017 roku osiągnięto 3,649 tony.

Kontrowersje

W wyniku szkodliwego oddziaływania huty na otaczające środowisko doszło do przymusowego wysiedlenia kilku lokalizacji. Wśród nich znajduje się miejscowość Wróblin Głogowski, w której obecnie mieszka jedynie jedna rodzina licząca 6 osób.

Dodatkowo, mieszkańcy musieli opuścić także inne miejscowości, takie jak:

  • Winowno,
  • Bogomice,
  • Rapocin,
  • Biechów,
  • Żukowice, gdzie pozostało około 100 osób.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty handlowo-usługowe":

Komunikacja Miejska w Głogowie | Galeria Dworcowa Głogów

Oceń: Huta Miedzi „Głogów”

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:22