Wilhelm Levysohn


Wilhelm Levysohn, który przyszedł na świat 25 maja 1815 roku w Głogowie, a odszedł 26 maja 1871 roku w Zielonej Górze, był postacią o niezwykle bogatym dorobku. W jego karierze można znaleźć wiele znaczących ról.

Pełnił funkcję wydawcy oraz redaktora naczelnego wpływowego tygodnika zielonogórskiego Grünberger Wochenblatt w latach 1841–1871. Dzięki jego zaangażowaniu, gazeta stała się ważnym głosem w swoim czasie.

Nie można zapominać o jego doktorskim tytule w dziedzinie nauk prawniczych, co podkreśla jego wszechstronność i wiedzę. Dodatkowo, był również parlamentarzystą, a jego wkład w politykę i społeczeństwo był istotny.

Levysohn zasłynął jako tłumacz polskiej literatury, co świadczy o jego dużych umiejętnościach językowych i pasji do kultury polskiej. Powszechnie był określany jako polonofil, co podkreśla jego zamiłowanie i szacunek do Polski oraz jej tradycji.

Życiorys

Wilhelm Levysohn pochodził z dobrze sytuowanej rodziny żydowskich kupców z Głogowa. W młodości uczęszczał do lokalnego gimnazjum, a następnie podjął studia prawnicze w Berlinie. W 1838 roku uzyskał tytuł doktora filozofii na Uniwersytecie w Jenie, jednak ze względu na swoje pochodzenie nie mógł kontynuować kariery prawniczej. W 1837 roku zmienił miejsce zamieszkania na Zieloną Górę (wówczas znaną jako Grünberg), a cztery lata później, w 1841 roku, objął redakcję tygodnika „Grünberger Wochenblatt”, który stał się znany jako gazeta o liberalnym i polonofilskim charakterze.

W 1847 roku, oskarżony o zdradę stanu, został skazany na dwa lata więzienia. Jego zaangażowanie polityczne ujawniło się podczas Wiosny Ludów w 1848 roku, kiedy to został przewodniczącym Stowarzyszenia Oświeconych (Verein der Freisinnigen). Levysohn został skazany za wydanie pisma, które obrażało Fryderyka Wilhelma IV, co skutkowało karą rocznego pobytu w więzieniu oraz grzywną. Wkrótce potem, we wrześniu 1848 roku, został wybrany z ramienia okręgu Grünberg-Freistadt do Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie.

Niestety, z powodu wyroku sądowego jego immunitet został uchylony. Mimo trudnych okoliczności, udało mu się obniżyć swoją karę do dziewięciu miesięcy, z czego część czasu spędził w Twierdzy Cosel. Po wyjściu na wolność kontynuował swoją działalność wydawniczą, jednak jego życie zakończyło się w Zielonej Górze.

Przypisy

  1. Levysohn Wilhelm | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 19.08.2022 r.]
  2. Zeno, Lexikoneintrag zu »Levysohn, Friedrich Wilhelm«. Rudolf Schmidt: Deutsche ... [online], www.zeno.org [dostęp 19.08.2022 r.]
  3. a b DeutscheD. Biographie DeutscheD., Levysohn, Wilhelm - Deutsche Biographie [online], www.deutsche-biographie.de [dostęp 19.08.2022 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Anna Matusiak | Kamil Baleja | Marek Rabij

Oceń: Wilhelm Levysohn

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:23